domowe biuro

Domowe biuro – 6 Błędów W Projekcie

Jeżeli pracujesz zdalnie z domu, to pewnie wiesz, że własne domowe biuro jest niezbędne w realizacji Twojej pracy. Niezależnie od tego, czy dopiero je projektujesz, czy szukasz rozwiązań, które zwiększą Twoją produktywność, będziesz chciał uniknąć wielu błędów początkującego.

Kilka miesięcy temu zapadła decyzja, że zmieniamy mieszkanie na większe. Ze względu na to, że oboje z mężem pracujemy zdalnie, naturalną potrzebą było zorganizowanie dwóch osobnych pomieszczeń na biura. Nie ukrywam, że układ oraz metraż mieszkania dopasowaliśmy specjalnie pod tę realizację. Aby uniknąć niepotrzebnych błędów i nieprzemyślanych decyzji zrobiłam solidny research w Internecie na temat tego, jak zaprojektować domowe biuro, aby było funkcjonalne i komfortowe. W tym artykule podzielę się z Tobą wiedzą, którą zebrałam na ten temat. Wymienię błędy, które z mojego punktu widzenia podczas tworzenia projektu domowego biura są popełniane najczęściej lub zupełnie nieświadomie.

1. Umieszczanie zbyt wielu rzeczy na małej powierzchni

Moje przyszłe domowe biuro ma powierzchnię około 9 metrów kwadratowych. Jestem minimalistką, więc nie obawiałam się, tego, że będzie zagracone. Mówi się, że porządek na biurku to też porządek w głowie. Coś w tym jest. Mając tylko to, co niezbędne do pracy w swoim otoczeniu mniej rzeczy będzie Cię rozpraszać. Mniej czasu spędzisz również na ich porządkowaniu i sprzątaniu biura. Do tego mniej pieniędzy wydasz na rzeczy, których prawdopodobnie nigdy nie użyjesz.

2. Łączenie przestrzeni do pracy z przestrzenią do relaksu

W biurze powinny się znajdować tylko te meble, które są związane z funkcjonalnością tego miejsca. Nie polecam więc, aby umieszczać w nim np. rozkładanej kanapy lub stolika kawowego z dwoma fotelami. Jeżeli będziesz chciał zrobić sobie przerwę na kawę, to wyjdziesz do kuchni. Jeżeli krótką drzemkę, to położysz się w sypialni. Nie jest dobre, gdy Twoje biuro zaczyna pełnić inną funkcję, ponieważ w pewnym momencie okaże się, że nie będziesz musiał z niego wychodzić. Zadbaj wiec o oddzielenie stref pracy i relaksu.

3. Kiepskie oświetlenie

Pomieszczenie, w którym urządzamy biuro, powinno mieć dostęp do światła dziennego i do sporej jego ilości. Jeżeli jednak nie masz możliwości zorganizowania biura w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, użyj odpowiednich lamp lub żarówek LED o zmiennej temperaturze barwowej. Lampa biurowa powinna emitować światło o temperaturze między 4000 a 6000 kelwinów. Dlaczego akurat tyle? Ta wartość jest najbardziej zbliżona do temperatury światła dziennego. W naszym klimacie to rozwiązanie przyda się również do popołudniowej pracy jesienią lub zimą, gdy szybciej zapada zmrok i potrzebujemy doświetlenia.

4. Mnóstwo przedłużaczy

Dobre zaplanowanie rozmieszczenie i ilości gniazdek elektrycznych w domowych biurze oszczędza wielu późniejszych problemów. Weź również pod uwagę długość przewodów i ich odległość od gniazdek. Zdarza się o tym zapomnieć, w wyniku czego zostajesz z gąszczem kabli pod biurkiem i ratujesz się przedłużaczami. Taki stan rzeczy stwarza niebezpieczeństwo potknięcia lub przeciążenia gniazd/obwodów elektrycznych.

5. Piękny design kosztem ergonomii

Nie ma nic gorszego, niż projekt biura bez uwzględnienia podstawowych zasad ergonomii stanowiska pracy. Co z tego, że będziesz mieć idealnie dobrane meble pod względem designu, jeżeli nie będziesz w stanie dłużej wysiedzieć przy niewygodnym biurku lub na krześle. O ergonomii mebli biurowych napiszę osobny artykuł. W tym momencie chciałabym tylko rozwiać wątpliwości co do wyższości mało funkcjonalnych, lecz niewątpliwie ładnych rozwiązań nad Twoje zdrowie. Jednak nie zrozum mnie źle. Nie chcę, aby Twoje domowe biuro wyglądało brzydko. Jestem wielką miłośniczką pięknych rzeczy, również w przestrzeni do pracy. Zresztą zobacz co piszę w kolejnym punkcie 🙂

6. Nudne domowe biuro

Traktuję to bardziej jako błąd w myśleniu o Twoim biurze. Ergonomiczne i funkcjonalne biuro nie musi być nudne! Zamiast inwestować w standardowy design szafki lub lampy możesz trochę zaszaleć i wybrać, taki, który będzie Ci się po prostu podobać, a nadal będzie dobrze dobrane pod względem Twoich potrzeb. Biuro to miejsce, w którym spędzisz kilka godzin w ciągu dnia. Dobrze, gdybyś czuł się w nim komfortowo i u siebie. Warto więc zaopatrzyć się w ciekawe elementy wystroju, które będą odzwierciedlać Twoje zainteresowania, podejście do pracy lub osobowość.

Jak widzisz, projekt domowego biura rządzi się swoimi prawami. Dobrze przemyślane będzie Ci służyć latami i nie będzie wymagać późniejszych poprawek. Jeżeli chcesz i masz na to środki, warto też skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który może podpowiedzieć rozwiązania, które będą łączyć funkcjonalność z dobrym wyglądem. My zdecydowaliśmy się skorzystać z takiej pomocy. Dzięki temu w gąszczu pomysłów mogliśmy wybrać najlepsze rozwiązania.

P.S. Projekt mojego biura już w realizacji. Meble się robią. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka tygodni będę już pracować z nowego miejsca. Wtedy oczywiście napiszę i pokażę, projekt mojego domowego biura oraz rzeczywistość. Trzymaj kciuki! 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry