Kim jest Wirtualna Asystentka od spraw technicznych?

Wirtualna Asystentka to zawód, który na Zachodzie ma już całkiem długą historię. W Polsce jest to nadal nowa profesja. Nie dziwi więc fakt, że Wirtualna Asystenta, jeżeli już z czymś się kojarzy, to z pracami asystentki, wykonującej głównie zadania administracyjne. Prawda to i nie prawda. Wśród Wirtualnych Asystentek istnieją również te z konkretną specjalizacją.

„Dzień dobry, potrzebuję wirtualnej asystentki, podeślę listę potrzeb”, tak mniej więc brzmiała wiadomość, którą ostatnio dostałam od mojego potencjalnego Klienta. Na liście działań, które otrzymałam kilka chwil później znalazły się w większości zadania administracyjne. Wszystko się zgadza. Wirtualna Asystentka to osoba, która może przejąć od Ciebie również tego typu zadania. Jednak szereg osób, pracujących w tym zawodzie z czasem lub od początku specjalizuje się w konkretnych obszarach. Jednym z nich jest techniczna obsługa biznesów online, na Zachodzie tzw. Tech Virtual Assistant.
W czym może Cię wesprzeć ten typ wirtualnej asystentki? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Zacznijmy od tego, że Wirtualna Asystentka od spraw technicznych posiada umiejętności, które skoncentrowane są na technologii. Co to dokładnie oznacza? Najprościej będzie przyjrzeć się przykładowej liście zadań, w których może Cię wesprzeć.

Nie Copywriter

Najprawdopodobniej nie będzie oferować usług copywritingu ani tworzenia treści. Zamiast tego umieści gotowe treści, tam, gdzie powinny się znaleźć (strona www, social media, platformy do udostępniania podcastów itp.), a następnie odpowiednio je sformatuje i zoptymalizuje pod kątem platformy (i SEO), na której się znajdują.

Nie Grafik

Nie jest też profesjonalnym grafikiem, ale biegle posługuje się takimi programami jak Canva, Crello, czy nawet Photoshop. Wie jak wykorzystać gotowe szablony, zna podstawy projektowania graficznego i jest w stanie stworzyć dla Ciebie naprawdę dobrze wyglądającą grafikę na podstawie szablonu, graficznie opakowanego pdf-a lub ebooka. Do tego zajmie się prostą obróbką zdjęć i ich optymalizacją pod kontem SEO.

Nie Social Media Ninja

Social Media Nija ani specjalistą od strategii firmy oraz marketingu również nie będzie. Jednak bardzo dobrze poradzi sobie z programami do planowania mediów społecznościowych, ustawieniem czatbota, czy autorespondera. Pomoże Ci też wyszukać odpowiedni program do planowania lub wdroży inne rozwiązanie techniczne, które usprawni Twoje działania w kanałach społecznościowych.

Nie Programista

Wirtualna Asystentka nie jest programistą i nie wyczaruje Ci wszystkiego na stronie. Możesz być jednak pewien, że poradzi sobie z obsługą najbardziej popularnego CMS-a na świecie, czyli WordPressa. Jeżeli posiadasz na nim stronę, to Wirtualna Asystentka zajmie się wszelkimi aktualizacjami i tworzeniem kopii zapasowej. Wprowadzi zmiany na stronie lub stworzy ją od podstaw, bazując a kreatorze stron, ale również znajomości html, czy css. Zajmie się zmianami na blogu i opublikuje gotowe wpisy w odpowiedniej formie i o odpowiedniej porze. Obsłuży sklep internetowy, dodając produkty, ustawiając ceny, promocje i rabaty oraz konfigurując ustawienia lub odpowiednią wtyczkę.  

Nie Specjalista ds. e- mail marketingu

Specjalistą od e-mail marketingu też nie będzie, ale zajmie się Twoim newsletterem lub wysyłką kampanii e- mail marketingowej od strony technicznej. Skonfiguruje newsletter na Twojej stronie, stworzy pop-up lub formularz zapisu, sformatuje treści w programie do wysyłki, doda potrzebne linki, obrazki, ułoży wszystko na gotowym szablonie i ustawi automatyczną wysyłkę maili.

Nie Twórca kursu on-line

Kursu on-line też za Ciebie nie zrobić, przynajmniej nie tak zupełnie. Jednak możesz na nią liczyć, przy obróbce materiałów do kursu i dodaniu ich na odpowiednią platformę. Jeżeli nie wiesz, jak się zabrać na tworzenie kursu od strony technicznej, Wirtualna Asystentka może Ci w tym pomóc, tworząc dla Ciebie mini platformę kursową. Wesprze Cię też w technicznej obsłudze webinarów.

Nie Podcaster

Wirtualna Asystentka nie nagra za Ciebie podcastu, ale zajmie się jego postprodukcją. Przejdzie przez żmudny proces montażu i edycji odcinka. Napisze też krótką notatkę na podstawie treści podcastu lub zajmie się jego transkrypcją. Może też opublikować podcast na odpowiednich platformach.

Nie Filmowiec z Hollywood

Hollywoodzkiego hitu filmowego również nie nakręci, ale jeżeli potrzebujesz zmontować krótki filmik reklamowy to bardzo chętnie się tym zajmie. Zależy Ci na dodaniu napisów do filmu, animowanym logo lub edycji gotowego filmu do kursu online. Jestem pewna, że odpowiednia Wirtualna Asystentka ds. technicznych nie będzie miała z tym najmniejszego problemu.

Mogłabym tak jeszcze długo wymieniać, bo Tech Virtual Asisstant ma jeszcze wiele innych umiejętności. Jednak jak wcześniej napisałam, bazują one na doświadczeniu w szeroko pojętej technologii. Mam też nadzieję, że udało mi się wyraźnie zasygnalizować kwestie związaną, z tym że istnieją specjalizacje Wirtualnych Asystentek. Wszystkie z nas działają online i zdalnie, wszystkie znają szereg programów i aplikacji, które pomagają nam w codziennej pracy na odległość. Niemniej żadna z nas nie może być dobra we wszystkim.

A wpis napisałam ja – Wirtualna Asystentka od spraw technicznych.
Jeżeli więc nie masz siły na walkę z technikaliami, nie lubisz szukać rozwiązań technicznych problemów lub mnóstwo czasu tracisz na powtarzalne zadania techniczne, to jestem i chętnie pomogę w: https://monikalitwin.pl/oferta-i-cennik/

Udanego dnia, Monika.

Projekt bez tytułu(3)(1)

Monika litwin

Wirtualna Asystenta, Minimalistka.
Piszę na temat technicznej obsługi biznesu online, organizacji domowego biura oraz mądrej pracy zdalnej.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry