kryzys-w-biznesie

Jak Wirtualna Asystentka może Ci pomóc w kryzysie Cz.1

Kryzys wymaga przemyślanej strategii oraz zdecydowanego i często szybkiego działania. Jednym ze sposobów na wyjście z obecnego jest przenoszenie lub tworzenie biznesu w internecie. Dla WA, czyli Wirtualnej Asystentki/Asystenci Internet to środowisko naturalne. Jest też podobnie jak Ty, przedsiębiorcą.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to na pewno wiesz, że w sytuacji, gdy Twój biznes przechodzi gorszy okres, musisz skupić się na działaniu. Nie możesz sobie pozwolić na zbędne koszty i potrzebujesz realnego wsparcia. Takim wsparciem może stać się dla Ciebie WA. Jest to osoba, która podobnie jak Ty, czas swojej pracy przeznacza na intensywne działania, które zbliżają jej albo jego klientów do obranego celu. W tym wpisie podpowiem Ci, jakimi sposobami WA może pomóc Ci wyjść z kryzysu w biznesie.

1. Konsultacja online z WA

Wirtualna Asystentka / Asystent wie, z czym zmagają się przedsiębiorcy, chcący rozwinąć swoją działalność w Internecie. Wiedzę czerpie ze swojego doświadczenia oraz doświadczeń swoich klientów z wielu branż. WA jest często, nie tylko asystentką, ale również office managerem lub project managerem. Do tego posiada też specjalizację w jednym lub kilku kluczowych obszarach, które akurat mogą być w kręgu Twojego zainteresowania. Wszystko to sprawia, że, takie osoby, zdecydowanie mogą doradzić, gdy chcesz rozpocząć efektywne działania w Internecie.

Są co najmniej 3 rodzaje konsultacji, które WA udzielają przedsiębiorcom. Pierwszy rodzaj to konsultacje udzielane osobom, które są WA lub zamierzają rozpocząć pracę w tym zawodzie. Kolejne to konsultacje przeprowadzane bezpłatnie, trwające zwykle od 15 do 30 minut i mające na celu ustalenie jak i w czym WA może pomóc przedsiębiorcy. Sama organizuję takie konsultacje, a ich termin możesz zarezerwować tutaj. Oprócz tego darmowe porady WA możesz znaleźć na grupach na Facebooku, na ich stronach internetowych i wpisach na blogu oraz w newsletterze. Trzeci rodzaj konsultacji to konsultacje odpłatne. Udzielają je zazwyczaj WA z wieloletnim stażem w branży. Wszystkie konsultacje są oczywiście przeprowadzane online.

2. Przeniesienie usług/Produktu do Internetu

Chęć wyjścia z kryzysu w biznesie zmusza nas do podjęcia zdecydowanych działań. Jednym z nich może być przeniesienie usług lub produktów do Internetu. Jeżeli masz to obecnie w planach lub jesteś w trakcie jego realizacji to na pewno przyda Ci się pomoc. Większość z Wirtualnych Asystentek/Asystentów swoje doświadczenie wyniosła z pracy stacjonarnej. Dlatego proces przenoszenia usług lub czasem również produktów jest dla tych osób dobrze znany. Oprócz skorzystania z konsultacji online z WA możecie od razu podjąć współpracę. WA często oferują tzw. pakiety próbne, na które składa się kilka godzin ich pracy, w ramach których mogą wesprzeć Cię w działaniach, które masz zaplanowane. Nikt nie wie wszystkiego, dlatego i Ty nie będzie nagle wiedzieć jak zabrać się do robienia kursu online lub otworzyć sklep internetowy. Odpowiednia WA pomoże Ci wystartować, a może nawet zdecydujesz się na przedłużenie współpracy 🙂

3. Organizacja domowego biura

W czasach kryzysu przedsiębiorstwa przejście w tryb pracy z domu daje możliwość ograniczenia kosztów. Dodatkowo praca zdalna wielu kojarzy się z elastycznym trybem pracy, zaoszczędzonym czasem i pracą z każdego miejsca na ziemi. Wszystko to jest prawdą, jeżeli idzie w parze z wykonaniem powierzonej pracy na czas i zachowaniem tzw. work-life-balance”. Kluczem do tego są dobra organizacja i właściwy dobór narzędzi do pracy. Wirtualna Asystentka wie, jakich błędów nie popełniać w pracy zdalnej, ponieważ sama musiała je rozwiązać. Rozumie też, jakie możesz mieć problemy, z którymi nierzadko sama musiała się zmierzyć. Dlatego daj sobie pomóc i zaoszczędź nie tylko czas i pieniądze, ale również nerwy.

4. Redukcja kosztów

Każda firma, wychodząca z kryzysu w biznesie próbuje zredukować koszty własne działalności oraz odnaleźć te ukryte. WA tak jak Ty jest przedsiębiorcą, płaci podatki i opłaca składki ZUS. Zatrudniając WA już na starcie redukujesz swoje koszty związane z opłacaniem składek pracowników. Poza tym WA nie zatrudniasz na stałe i płacisz, tylko za przepracowane godziny. WA jest Twoim partnerem w biznesie. I żeby było jasne, nie namawiam do tego, aby zwalniać obecnie zatrudnione przez Ciebie osoby. Pokazuje korzyści w temacie pracy z WA w temacie obniżenia kosztów działalności. Jeżeli prowadzisz biznes offline to już samo przejście w tryb pracy zdalnej i przeniesienie Twoich działań do Internetu może Ci pomóc znacząco zredukować koszty. Należą do nich koszty dojazdu do pracy, koszt Twojego utraconego czasu spędzonego w drodze czy wynajęcia biura. Oczywiście część z nich zostanie zastąpiona nowymi w postaci wyższych rachunków za prąd zużywany w domu czy czas spędzony na aklimatyzacji w nowym środowisku pracy. Dlatego tak ważne jest odnalezienie również ukrytych kosztów. Rozpoczynając pracę w domu możesz ich długo nie zauważać, a WA wie już trochę więcej na ten temat.

5. Przejęcie obowiązków pracowników stacjonarnych

Tak jak napisałam w poprzednim punkcie, nie namawiam do zwalniania pracowników, których obecnie zatrudniasz. Jednak bądźmy szczerzy, biznes w kryzysie pociąga za sobą również tego typu trudne decyzje. I ciężko się temu dziwić. WA jest osobą, z którą możesz pracować z każdego miejsca na ziemi i która jest w stanie przejąć wiele obowiązków, które wykonuje asystentka stacjonarna, księgowa, pracownik obsługi klienta, grafik, czy tłumacz. Można by jeszcze długo wymieniać. Patrząc na długą listę zadań, umiejętności i narzędzi, z jakich korzysta WA, można czasem odnieść wrażenie, że to chodzące po ziemi cyborgi. Prawda jest taka, że są to najczęściej osoby, które bardzo intensywnie pracują nad własnym rozwojem, dlatego ta lista jest zazwyczaj poparta ich wieloletnim doświadczeniem zawodowym. W związku z tym niejedna WA jest w stanie realizować zadania z kilku profesji.

6. Marketing i Sprzedaż w Internecie

Do tego, aby działać w Internecie, niezbędna jest znajomość mechanizmów marketingu internetowego i sprzedaży oraz niezbędnych do tego narzędzi. Wirtualna Asystentka/Asystent, jeżeli ma szczęście to na początku ma klientów z polecenia, ale zazwyczaj musi ich zdobyć na własną rękę. Siłą rzeczy musi więc poznać sposoby na promocję własnej marki i usług w Internecie oraz umieć się sprzedać. Bywa też tak, że WA mają w tym kierunku odpowiednie wykształcenie i zanim zaczęły działać zupełnie zdalnie pracowały w agencji reklamowej albo jako specjalista ds. social media, marketingu internetowego lub sprzedaży. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednią osobę, która wymienia te działania w wachlarzu świadczonych usług.

Podsumowując, Wirtualna Asystentka / Asystent pomoże Ci w sposób realny wyjść z kryzysu w biznesie, który przechodzi Twój biznes. Nie sprawi, że z dnia na dzień zaczniesz widzieć rezultaty, ale wesprze Cię w Twoich działaniach, abyście mogli wspólnie i krok po kroku pozytywnie zmieniać rzeczywistość.

Projekt bez tytułu(3)(1)

Monika litwin

Wirtualna Asystenta, Minimalistka.
Piszę na temat technicznej obsługi biznesu online, organizacji domowego biura oraz mądrej pracy zdalnej.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry